Poradnictwo dla opiekunów osób terminalnie chorych

„Nie jesteś sam – poradnictwo okołohospicyjne” to nazwa projektu Fundacji Dzieła Kolpinga w Polsce, realizowanego od stycznia 2024 r. do grudnia 2025 r. Będziemy oferować specjalistyczne poradnictwo dla 72 opiekunów osób niesamodzielnych, w tym w szczególności dla opiekunów osób terminalnie chorych.

Wszystko to z myślą o podopiecznych i rodzinach Hospicjum Domowego im. bł. ks. Adolpha Kolpinga, które rozpocznie swą działalność w kwietniu 2024 r.

Zaplanowaliśmy realizację, w formie indywidualnej i grupowej, poradnictwa:

obywatelskiego i prawnego

psychologicznego

zawodowego

rodzinnego

prozdrowotnego

Zgłoszenia przyjmowane będą na bieżąco, do wyczerpania miejsc. Świadczone poradnictwo nie będzie jednorazową czynnością, lecz procesem – począwszy od poradnictwa obywatelskiego  i prawnego (co dalej po usłyszeniu diagnozy o zakończeniu leczenia przyczynowego), poprzez wsparcie psychologiczne (opiekunowie pozostają przecież w strachu i bezsilności) oraz inne zgłaszane przez beneficjentów potrzeby.

Na dalszym etapie przewiduje się kontynuację dotychczasowych form pomocy, jak również uruchomienie poradnictwa zawodowego (godzenie życia zawodowego z opieką) i rodzinnego (relacje w rodzinie, balans „rodzina a chory”, możliwe rozszerzenie wsparcia na pozostałych członków rodziny). Planujemy także zaoferowanie poradnictwa prawnego i prozdrowotnego (kwestie dziedziczenia, prawa pacjenta, prawo do dostępu do dokumentacji medycznej itp.).

Wszelkie informacje pod adresem: hospicjum@kolping.pl.

Powyższe działania prowadzone są dzięki uzyskanemu przez Fundację dofinansowaniu ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022-2033.