11 lutego pamiętamy o chorych na całym świecie

11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego i wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Papież Franciszek zachęca nas, byśmy w tym miesiącu zwrócili uwagę na osoby będące u kresu swoich ziemskich dni.

Prosi nas: „Módlmy się, aby chorzy w terminalnej fazie swojego życia oraz ich rodziny otrzymywali zawsze niezbędną opiekę i wsparcie, zarówno pod względem medycznym, jak i ludzkim”.

Franciszek uwrażliwia nas, by nie mylić pojęć: „nieuleczany” i „uniemożliwiający świadczenie opieki”.

– Nawet gdy szansa na wyleczenie jest niewielka, każda osoba chora ma prawo do opieki medycznej, psychologicznej, duchowej i ludzkiej. Powrót do zdrowia nie zawsze jest możliwy. Ale zawsze możemy chorego otoczyć troską i go pielęgnować. Właśnie tu pojawia się miejsce na opiekę paliatywną, która zapewnia pacjentowi nie tylko pomoc medyczną, ale także ludzkie wsparcie i bliskośćRodzina chorego nie może pozostać osamotniona w tym trudnym czasie.

Tworząc Hospicjum Domowe im. bł. ks. Adolpha Kolpinga, odpowiadamy czynem na słowa tej modlitwy. Zapraszamy Cię do wsparcia tego dzieła i dołączenia do grona naszych Darczyńców!

Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 r. św. Jan Paweł II. Na obchody tego wydarzenia – służącego modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele – wyznaczył wspomnienie objawienia Najświętszej Maryi Panny w Lourdes, które przypada 11 lutego.